Bądź bezpieczny

Poradnik

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma cennymi radami, które przy odrobinie szczęścia mogą zapobiec wypadkowi albo ograniczyć jego negatywne skutki.

Przyczyny wypadków w Polsce

Badania pokazują, że najczęstsze przyczyny wypadków to niestety niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Co roku około jednej trzeciej wypadków powodowanych jest przez nadmierną prędkość, w tym aż połowa wypadków śmiertelnych spowodowana była niedostosowaniem prędkości do przepisów.
Druga najczęstsza przyczyna to z roku na rok nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, które odpowiadają za 25 procent wszystkich wypadków. Trzecim dużym błędem kierowców jest nieodpowiednie wyprzedzanie, które odpowiada za część wszystkich kolizji.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze? Jeśli nie jesteś kierowcą, zapnij pasy i wybierz bezpieczne miejsce.

W samochodzie usiądź z tyłu

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to środkowe miejsce pasażera na tylnej kanapie, o ile wyposażone jest w trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Jeśli nie, najlepiej jest usiąść za kierowcą. Sterujący pojazdem instynktownie najbardziej przed zderzeniem chronił będzie swoją stronę auta.

Tylko dwie ręce

Rosnącym problemem wśród kierowców staje się używanie telefonu w trakcie jazdy. Pisanie wiadomości i rozmowy bez zestawu głośnomówiącego obniżają uwagę i refleks kierowcy. Uniemożliwiają odpowiednią reakcję w momencie ewentualnego zagrożenia. Podobnie jest w przypadku jedzenia lub malowania się przez kobiety.  

Chory równie niebezpieczny

Równie niebezpieczne dla naszej koncentracji, jak wspomniane już zajęcia, jest zwykły katar. Badania pokazują, że w okresie zimowym rośnie ilość wypadków spowodowanych przez kierowców przeziębionych lub mających grypę. Niebezpieczne jest przede łzawienie z oczu, kichanie oraz zawroty głowy. Szacuje się przy tym, że osoba chora ma o 10 procent wolniejszy refleks niż zdrowy kierowca.
Najważniejsze są dwie rzeczy – dostosować jazdę do warunków drogowych oraz zachować cały czas pełne skupienie na prowadzeniu